The Events Calendar - en to sv_SE translation catalogue (542 entries)

en:  Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: %s Settings
sv_SE: %s inställningar

en: %s cannot be a duplicate
sv_SE: %s får ej vara en dublett

en: %s cannot be the same as %s.
sv_SE: %s kan ej vara samma som %s.

en: %s must be a number between 0 and 21.
sv_SE: %s måste vara ett tal mellan 0 och 21.

en: %s must be a number or percentage.
sv_SE: %s måste vara ett tal eller en procentsats.

en: %s must be a phone number.
sv_SE: %s måste vara ett telefonnummer.

en: %s must be a positive number.
sv_SE: %s måste vara ett positivt tal.

en: %s must be a valid absolute URL.
sv_SE: %s måste vara en giltig absolut URL.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
sv_SE: %s måste vara en giltig slug (siffror, bokstäver, bindestreck och understreck).

en: %s must consist of 5 numbers.
sv_SE: %s måste bestå av 5 tal.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
sv_SE: %s får endast bestå av bokstäver, siffor, bindestreck, apostrofer och mellanslag.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
sv_SE: %s måste bestå av bokstäver, mellanslag, apostrofer och bindesteck.

en: %s must contain numbers and letters only
sv_SE: %s får endas innehålla siffor och bokstäver

en: %s must contain numbers, letters and dots only
sv_SE: %s får endast innehålla siffror, bokstäver och punkter

en: %s must have a value that's part of its options.
sv_SE: %s måste ha ett giltigt värde.

en: &laquo; All Events
sv_SE: &laquo; Alla evenemang

en: &laquo; Previous Events
sv_SE: &laquo; Föregående evenemang

en: (Coming Soon!)
sv_SE: (Kommer snart!)

en: (See all)
sv_SE: (visa alla)

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
sv_SE: 0 = utzoomad; 21 = inzoomad.

en: A widget that displays upcoming events.
sv_SE: En widget som visar kommande evenemang.

en: Add Event
sv_SE: Nytt evenemang

en: Add HTML after event content
sv_SE: Lägg till HTML efter evenemangets innehåll

en: Add HTML before event content
sv_SE: Lägg till HTML innan evenemangets innehåll

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Add New Event
sv_SE: Lägg till nytt evenemang

en: Add New Event Category
sv_SE: Lägg till ny evenemangskategori

en: Add New Organizer
sv_SE: Lägg till ny arrangör

en: Add New Venue
sv_SE: Lägg till ny plats

en: Add new ticket
sv_SE: Lägg till ny biljett

en: Additional Functionality
sv_SE: Ytterligare funktionalitet

en: Address:
sv_SE: Adress:

en: Advanced Template Settings
sv_SE: Avancerade mallinställningar

en: Albania
sv_SE: Albanien

en: Algeria
sv_SE: Algeriet

en: All %s
sv_SE: Alla %s

en: All Day Event:
sv_SE: Heldagsevenemang:

en: All Event Categories
sv_SE: Alla evenemangskategorier

en: All Events:
sv_SE: Alla evenemang

en: All future events in the series will be changed. Any changes made to other events will be kept.
sv_SE: Alla framtida evenemang i serien kommer att ändras. Alla ändringar av andra evenemang kommer att behållas.

en: All future events in the series will be deleted.
sv_SE: Alla framtida evenemang i serien kommer att raderas.

en: All other future events in the series will not be deleted.
sv_SE: Alla andra framtida evenemang i serien kommer ej att raderas.

en: All other future events in the series will remain the same.
sv_SE: Alla andra framtida evenemang i serien kommer förbli de samma.

en: American Samoa
sv_SE: Amerikanska Samoa

en: Antarctica
sv_SE: Antarktis

en: Antigua And Barbuda
sv_SE: Antigua och Barbuda

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
sv_SE: Tänker du "Wow, det här tillägget är fantastiskt, jag borde säga tack till  Modern Tribe för allt deras hårda arbete." Det största tacket vi kan begära är ett erkännande. Lägga till en liten textlänk under kalendern som pekar på The Events Calendar projektet.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
sv_SE: Tänker du "Wow, det här tillägget är fantastiskt, jag borde säga tack till  Modern Tribe för allt deras hårda arbete." Det största tacket vi kan begära är ett erkännande. Lägga till en liten textlänk under kalendern som pekar på The Events Calendar projektet.

en: Armenia
sv_SE: Armenien

en: Attendee List
sv_SE: Deltagarlista

en: Attendee List for: %s
sv_SE: Deltagarlista för: %s

en: Attendees
sv_SE: Deltagare

en: Audit Trail:
sv_SE: Granskningsspår:

en: Auditing Information
sv_SE: Granskar information

en: Australia
sv_SE: Australien

en: Austria
sv_SE: Österrike

en: Author:
sv_SE: Författare:

en: Available Organizers
sv_SE: Tillgänliga arrangörer

en: Available Venues
sv_SE: Tillgängliga platser

en: Average Rating
sv_SE: Genomsnittligt betyg

en: Azerbaijan
sv_SE: Azerbajdzjan

en: Based on %d rating | Based on %d ratings
sv_SE[0]: Baserad på %d betyg
sv_SE[1]: Baserad på %d betyg

en: Basic Template Settings
sv_SE: Grundläggande mallinställningar

en: Belarus
sv_SE: Vitryssland

en: Belgium
sv_SE: Belgien

en: Bosnia And Herzegowina
sv_SE: Bosnien och Hercegovina

en: Brazil
sv_SE: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
sv_SE: Brittiska territoriet i Indiska oceanen

en: Bulgaria
sv_SE: Bulgarien

en: Calendar
sv_SE: Kalender

en: Calendar Month Navigation
sv_SE: Kalendermånadsnavigation

en: Calendar powered by %sThe Events Calendar%s
sv_SE: Kalende powered by %sThe Events Calendar%s

en: Cambodia
sv_SE: Kambodja

en: Cameroon
sv_SE: Kamerun

en: Canada
sv_SE: Kanada

en: Cape Verde
sv_SE: Kap Verde

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Cayman Islands
sv_SE: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv_SE: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv_SE: Tchad

en: Check in
sv_SE: Boka

en: Check out the <a href="%s">available add-ons</a>.
sv_SE: Kolla <a href="%s">tillgängliga tillägg</a>.

en: Check out the available add-ons
sv_SE: Kolla tillgängliga tillägg

en: Check to enable maps for events and venues.
sv_SE: Markera för att aktivera kartor för evenemang och platser.

en: Checked in:
sv_SE: Bokade:

en: China
sv_SE: Kina

en: Choose a page template to control the appearance of your calendar and event content.
sv_SE: Välj en sidmall för att kontrollera utseendet av din kalender och ditt evenemangs innehåll.

en: Christmas Island
sv_SE: Julön

en: City:
sv_SE: Stad:

en: Click to view a Google Map
sv_SE: Klicka för att visa en Google Map

en: Cocos (Keeling) Islands
sv_SE: Kokosöarna

en: Columns
sv_SE: Kolumner

en: Community Events
sv_SE: Community-evenemang

en: Comoros
sv_SE: Komorerna

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
sv_SE: Jämförelsekontrollen misslyckades eftersom inget jämförelsevärde angavs för fält %s

en: Congo
sv_SE: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic Of The
sv_SE: Kongo-Kinshasa (Demokratiska republiken Kongo)

en: Cook Islands
sv_SE: Cooköarna

en: Cost:
sv_SE: Pris:

en: Cote D'Ivoire
sv_SE: Elfenbenskusten

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
sv_SE: Landslistan måste vara formatterad med ett land per rad på följande format: <br>SE, Sverige <br> US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Country:
sv_SE: Land:

en: Created by:
sv_SE: Skapad av:

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
sv_SE: Kroatien

en: Cuba
sv_SE: Kuba

en: Currency Symbol:
sv_SE: Valutasymbol:

en: Custom field deleted.
sv_SE: Anpassat fält raderat.

en: Custom field updated.
sv_SE: Anpassat fält uppdaterat.

en: Cyprus
sv_SE: Cypern

en: Czech Republic
sv_SE: Tjekien

en: Date
sv_SE: Datum

en: Date:
sv_SE: Datum:

en: Debug Bar Plugin
sv_SE: Debugbar tillägget

en: Debug mode
sv_SE: Debugläge

en: Default Events Template
sv_SE: Standard evenemangsmall

en: Default Page Template
sv_SE: Standard sidmall

en: Default currency symbol
sv_SE: Förvald valutasymbol

en: Default stylesheet used for events templates
sv_SE: Förvalda stilmallar som används för evenemangsmallar

en: Default view
sv_SE: Förvald vy

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Denmark
sv_SE: Danmark

en: Details
sv_SE: Detaljer

en: Display
sv_SE: Visa

en: Display Settings
sv_SE: Visa inställningar

en: Djibouti
sv_SE: Djibouti (Republiken Djibouti)

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Dominica
sv_SE: Dominica (Samväldet Dominica)

en: Dominican Republic
sv_SE: Dominikanska republiken

en: Done
sv_SE: Färdig

en: Duplicate Venues &amp; Organizers
sv_SE: Duplicera platser &amp; arrangörer

en: East Timor
sv_SE: Östtimor

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit Event
sv_SE: Redigera evenemang

en: Edit Event Category
sv_SE: Redigera evenemangskategori

en: Edit Events
sv_SE: Redigera evenemang

en: Edit Organizer
sv_SE: Redigera arrangör

en: Edit Venue
sv_SE: Redigera plats

en: Edit in %s
sv_SE: Redigera i %s

en: Edit ticket
sv_SE: Redigera biljett

en: Egypt
sv_SE: Egypten

en: Email
sv_SE: E-post

en: Email Address:
sv_SE: E-post adress:

en: Email:
sv_SE: E-post:

en: Enable Google Maps
sv_SE: Aktivera Google Maps

en: Enable ajax to live refresh content.
sv_SE: Aktivera ajax för direkt uppdatering av innehåll.

en: Enable comments on event pages.
sv_SE: Aktivera kommentarer på evenemangssidor.

en: Enable event views
sv_SE: Aktivera evenemangsvyer

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
sv_SE: Aktivera detta alternativ för att logga debuginformation. Som standard kommer detta att logga till din servers PHP-fellogg. Om du vill se loggen i din webbläsare, rekommenderar vi att du installerar %s och tittar under "Tribe" fliken i debug utmatningen.

en: End Date
sv_SE: Slutdatum

en: End Date &amp; Time:
sv_SE: Slutdatum &amp; tid:

en: End Date / Time:
sv_SE: Slut datum / tid:

en: End of day cutoff
sv_SE: Tidpunkt för dagsslut

en: End sale:
sv_SE: Slut försäljning:

en: End:
sv_SE: Slutar:

en: Enter a 0 for events that are free or leave blank to hide the field.
sv_SE: Ange 0 för evenemang som är gratis eller lämna blankt för att dölja fältet.

en: Equatorial Guinea
sv_SE: Ekvatorialguinea

en: Error
sv_SE: Fel

en: Estonia
sv_SE: Estland

en: Ethiopia
sv_SE: Etiopien

en: Event
sv_SE: Evenemang

en: Event Add-Ons
sv_SE: Evenemang tillägg

en: Event Categories
sv_SE: Kategorier

en: Event Category
sv_SE: Evenemangskategori

en: Event Cost
sv_SE: Evenemangspris

en: Event Details
sv_SE: Detaljer för evenemang

en: Event Location Details
sv_SE: Plats för evenemanget

en: Event Navigation
sv_SE: Evenemangsnavigation

en: Event Options
sv_SE: Evenemangsalternativ

en: Event Organizer Details
sv_SE: Arrangör info

en: Event Summary
sv_SE: Sammanfattning av evenemang

en: Event Tags:
sv_SE: Evenemangetikett:

en: Event Time &amp; Date
sv_SE: Evenemang tid &amp; datum

en: Event Views Navigation
sv_SE: Evenemangsvynavigation

en: Event Website
sv_SE: Webbplats för evenemang

en: Event draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
sv_SE: Evenemangsutkast uppdaterat. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska evenemang</a>

en: Event published. <a href="%s">View event</a>
sv_SE: Evenemang publicerat. <a href="%s">Visa evenemang</a>

en: Event restored to revision from %s
sv_SE: Evenemang återställd till revision från %s

en: Event saved.
sv_SE: Evenemang sparat.

en: Event scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview event</a>
sv_SE: Evenemang schemalagt för: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Förhandsgranska evenemang</a>

en: Event submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview event</a>
sv_SE: Evenemang tillagt. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska evenemang</a>

en: Event updated.
sv_SE: Evenemang uppdaterat.

en: Event updated. <a href="%s">View event</a>
sv_SE: Evenemang uppdatrerat. <a href="%s">Visa evenemang</a>

en: Event:
sv_SE: Evenemang:

en: Eventbrite Tickets
sv_SE: Eventbrite biljetter

en: Events
sv_SE: Evenemang

en: Events From
sv_SE: Evenemang från

en: Events In
sv_SE: Evenemang i

en: Events List Navigation
sv_SE: Evenemangslistnavigation

en: Events Settings
sv_SE: Evenemangsinställningar

en: Events URL slug
sv_SE: Evenemangs URL slug

en: Events at %s
sv_SE: Evenemang för %s

en: Events for
sv_SE: Evenemang för

en: Events for %1$s
sv_SE: Evenemang för %1$s

en: Events for %1$s through %2$s
sv_SE: Evenemang för %1$s till %2$s

en: Events for %s
sv_SE: Evenemang för %s

en: Events template
sv_SE: Evenemangsmall

en: Events this month
sv_SE: Evenemang denna månad

en: Export
sv_SE: Exportera

en: FAQ
sv_SE: Frågor och svar

en: Facebook Events
sv_SE: Facebook evenemang

en: Faceted Filters
sv_SE: Fasetterade filter

en: Falkland Islands (Malvinas)
sv_SE: Falklandsöarna (Malvinerna)

en: Faroe Islands
sv_SE: Färöarna

en: Field ID:
sv_SE: Fält-id:

en: Filter by ticket #, order # or security code
sv_SE: Filtrera på biljett #, order # eller säkerhetskod

en: Find Events
sv_SE: Sök evenemang

en: Find out more
sv_SE: Mer information

en: Finding & extending your calendar.
sv_SE: Hitta & utöka din kalender.

en: Finding your calendar.
sv_SE: Hitta din kalender.

en: Forums
sv_SE: Forum

en: France
sv_SE: Frankrike

en: France, Metropolitan
sv_SE: France métropolitaine

en: Free
sv_SE: Gratis

en: French Guiana
sv_SE: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv_SE: Franska Polynesien

en: French Southern Territories
sv_SE: Franska sydterritorierna

en: Full Styles
sv_SE: Fullständiga stilar

en: General
sv_SE: Generellt

en: General Settings
sv_SE: Allmäna inställningar

en: Germany
sv_SE: Tyskland

en: Getting Started
sv_SE: Komma igång

en: Give us 5 stars!
sv_SE: Ge oss 5 stjärnor!

en: Greece
sv_SE: Grekland

en: Greenland
sv_SE: Grönland

en: Have events that run past midnight? Control when your day official ends to avoid awkwardly adding your event to the next day.
sv_SE: Har du evenemang som pågår över midnatt? Kontrollera när din dag slutar för att undvika att olyckligt lägga till ditt evenemang på nästa dag.

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Here is the iCal feed URL for your events:
sv_SE: Här är iCal feed URL:en för dina evenemang:

en: Hi! We are Modern Tribe and we are here to help you kick ass. Thanks so much for installing our labor of love!
sv_SE: Hej! Vi är Modern Tribe och vi är här för att hjälpa dig att bli bäst. Tack så mycket för att du installerat vårt kärleksbarn!

en: Hide From Event Listings
sv_SE: Dölj från evenemangslistor

en: Hide the following settings tabs on every site:
sv_SE: Dölj följande inställningsflikar på alla webbplatser:

en: Holy See (Vatican City State)
sv_SE: Vatikanen

en: Hungary
sv_SE: Ungern

en: Iceland
sv_SE: Island

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
sv_SE: Om du kan HTML kan du lägga till ytterligare kod efter evenemangsmallen. En del teman kan kräva detta för att hjälpa till med styling eller layout.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
sv_SE: Om du kan HTML kan du lägga till ytterligare kod före evenemangsmallen. En del teman kan kräva detta för att hjälpa till med styling eller layout.

en: Include events in main blog loop
sv_SE: Inkludera evenemang på bloggsidan

en: India
sv_SE: Indien

en: Indonesia
sv_SE: Indonesien

en: Initializing Tribe Events on %s
sv_SE: Initierar Tribe evenemang på %s

en: Install has 1 or more legacy event!
sv_SE: Installationen har 1 eller fler föråldrade evenemang!

en: Invalid field type specified
sv_SE: Ogiltig fälttyp angiven

en: Invalid or incomplete field passed
sv_SE: Ogiltig eller ofullständigt fält

en: Iran (Islamic Republic Of)
sv_SE: Iran (Islamiska republiken Iran)

en: Iraq
sv_SE: Irak

en: Ireland
sv_SE: Irland

en: It appears that you have some old events calendar data that needs to be upgraded. Please be sure to back up your database before initiating the upgrade. This process can not be undone.
sv_SE: Det verkar som att du har gammal kalenderdata som behöver uppgraderas. Se till att säkerhetskopiera databasen innan du påbörjar uppgraderingen. Denna process kan inte ångras.

en: Italy
sv_SE: Italien

en: Jordan
sv_SE: Jordanien

en: Kazakhstan
sv_SE: Kazakstan

en: Korea, Democratic People's Republic Of
sv_SE: Nordkorea (Demokratiska folkrepubliken Korea)

en: Korea, Republic Of
sv_SE: Sydkorea (Republiken Korea)

en: Kyrgyzstan
sv_SE: Kirgizistan

en: Lao People's Democratic Republic
sv_SE: Laos (Demokratiska folkrepubliken Laos)

en: Last Update
sv_SE: Senaste uppdatering

en: Latest Version:
sv_SE: Senaste versionen:

en: Latvia
sv_SE: Lettland

en: Lebanon
sv_SE: Libanon

en: Lesotho
sv_SE: Lesotho (Konungariket Lesotho)

en: Libya
sv_SE: Libyen

en: Licenses
sv_SE: Licenser

en: List
sv_SE: Lista

en: Lithuania
sv_SE: Litauen

en: Loading Events
sv_SE: Laddar evenemang

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
sv_SE: Söker du ytterligare funktionalitet som repeterande evenemang, anpassad meta, community evenemang, biljettförsäljning med mera?

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
sv_SE: Söker du ytterligare funktionalitet som repeterande evenemang, biljettförsäljning, publikt inskickade evenemang, nya vyer med mera?

en: Luxembourg
sv_SE: Luxemburg

en: M j, Y @ G:i
sv_SE: Y-m-d @ G:i

en: Macau
sv_SE: Macao

en: Macedonia
sv_SE: Makedonien

en: Madagascar
sv_SE: Madagaskar

en: Maldives
sv_SE: Maldiverna (Republiken Maldiverna)

en: Map Settings
sv_SE: Kartinställningar

en: Marshall Islands
sv_SE: Marshallöarna

en: Mauritania
sv_SE: Mauretanien (Islamiska republiken Mauretanien)

en: Merge Duplicates
sv_SE: Slå ihop dubletter

en: Micronesia, Federated States Of
sv_SE: Mikronesien

en: Migrate Data!
sv_SE: Migrerar data!

en: Miscellaneous Settings
sv_SE: Övriga inställningar

en: Moldova, Republic Of
sv_SE: Moldavien

en: Mongolia
sv_SE: Mongoliet

en: Month
sv_SE: Månad

en: More...
sv_SE: Mer...

en: Morocco
sv_SE: Marocko

en: Mozambique
sv_SE: Moçambique (Republiken Moçambique)

en: My Organizers
sv_SE: Mina arrangörer

en: My Venues
sv_SE: Mina platser

en: Myanmar
sv_SE: Burma

en: Netherlands
sv_SE: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv_SE: Nederländska Antillerna

en: Network
sv_SE: Nätverk

en: Network Settings
sv_SE: Nätverksinställningar

en: New Caledonia
sv_SE: Nya Kaledonien

en: New Event
sv_SE: Nytt evenemang

en: New Event Category Name
sv_SE: Nytt namn för evenemangskategori

en: New Organizer
sv_SE: Ny arrangör

en: New Venue
sv_SE: Ny plats

en: New Zealand
sv_SE: Nya Zeeland

en: News and Tutorials
sv_SE: Nyheter och handledningar

en: News from Modern Tribe
sv_SE: Nyheter från Modern Tribe

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Next Events &raquo;
sv_SE: Nästa evenemang &raquo;

en: No
sv_SE: Nej

en: No checkbox options specified
sv_SE: Inga kryssruteval angivna

en: No description has been entered for this event.
sv_SE: Ingen beskrivning har angivits för detta evenemang.

en: No events found
sv_SE: Inga evenemang hittade

en: No events found in Trash
sv_SE: Inga evenemang hittade i Papperskorgen

en: No events scheduled for <strong>%s</strong>. Please try another day.
sv_SE: Inga evenemang är planerade för <strong>%s</strong>. Försök med en annan dag.

en: No matching events
sv_SE: Inga matchande evenemang

en: No organizer found
sv_SE: Ingen arrangör hittad

en: No organizers found in Trash
sv_SE: Inga arrangörer hittade i Papperskorgen

en: No previous events
sv_SE: Inga föregående evenemang

en: No radio options specified
sv_SE: Inga radioknappsval specificerade

en: No saved organizer exists.
sv_SE: Inga sparade arrangörer finns.

en: No saved venue exists.
sv_SE: Inga sparade platser finns.

en: No select options specified
sv_SE: Inga val angivna

en: No upcoming events
sv_SE: Inga kommande evenemang

en: No venue found
sv_SE: Ingen plats hittad

en: No venues found in Trash
sv_SE: Inga platser hittade i Papperskorgen

en: Non-existant field validation function passed
sv_SE: Icke-existerande fält validering passerad

en: None of your settings were saved. Please try again.
sv_SE: Inga inställningar sparades. Försök igen.

en: Norfolk Island
sv_SE: Norfolkön

en: Northern Mariana Islands
sv_SE: Nordmarianerna

en: Norway
sv_SE: Norge

en: Number of events to show per page
sv_SE: Antal evenemang att visa per sida

en: Only This Event:
sv_SE: Endast detta evenemang:

en: Order Status
sv_SE: Orderstatus

en: Organizer
sv_SE: Arrangör

en: Organizer Information
sv_SE: Arrangörsinformation

en: Organizer Name:
sv_SE: Arrangörens namn:

en: Organizer draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview organizer</a>
sv_SE: Arrangörsutkast uppdaterat. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska arrangör</a>

en: Organizer published. <a href="%s">View organizer</a>
sv_SE: Arrangör publicerad. <a href="%s">Visa arrangör</a>

en: Organizer restored to revision from %s
sv_SE: Arrangör återställd till revision från %s

en: Organizer saved.
sv_SE: Arrangör sparad.

en: Organizer scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organizer</a>
sv_SE: Arrangör schemalagd för: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Förhandsgranska arrangör</a>

en: Organizer submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview organizer</a>
sv_SE: Arrangör tillagd. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska arrangör</a>

en: Organizer updated.
sv_SE: Arrangör uppdaterad.

en: Organizer updated. <a href="%s">View organizer</a>
sv_SE: Arrangör uppdaterad. <a href="%s">visa arrangör</a>

en: Organizers
sv_SE: Arrangörer

en: Origin:
sv_SE: Ursprung:

en: Papua New Guinea
sv_SE: Papua Nya Guinea

en: Parent Event Category
sv_SE: Förälder evenemangskategori

en: Parent Event Category:
sv_SE: Förälder evenemangskategori:

en: Past Events
sv_SE: Tidigare evenemang

en: Philippines
sv_SE: Filippinerna

en: Phone:
sv_SE: Telefon:

en: Pitcairn
sv_SE: Pitcairnöarna

en: Poland
sv_SE: Polen

en: Postal Code:
sv_SE: Postnummer:

en: Premium Add-Ons
sv_SE: Premium tillägg

en: Prev
sv_SE: Föregående

en: Price:
sv_SE: Pris:

en: Print
sv_SE: Skriv ut

en: Purchaser
sv_SE: Köpare

en: Purchaser email
sv_SE: Köpares e-post

en: Purchaser name
sv_SE: Köparnamn

en: Recurring Event
sv_SE: Återkommande evenemang

en: Recurring?
sv_SE: Repeterande?

en: Release Notes
sv_SE: Release anteckningar

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Requires:
sv_SE: Kräver:

en: Reunion
sv_SE: Réunion

en: Right here
sv_SE: Här

en: Romania
sv_SE: Rumänien

en: Russian Federation
sv_SE: Ryssland (Ryska federationen)

en: Saint Kitts And Nevis
sv_SE: Saint Kitts och Nevis

en: Saint Vincent And The Grenadines
sv_SE: Saint Vincent och Grenadinerna

en: Sao Tome And Principe
sv_SE: São Tomé och Príncipe

en: Saudi Arabia
sv_SE: Saudiarabien

en: Search Event Categories
sv_SE: Sök evenemangskategorier

en: Search Events
sv_SE: Sök evenemang

en: Search Organizers
sv_SE: Sök arrangörer

en: Search Venues
sv_SE: Sök platser

en: Security Code
sv_SE: Säkerhetskod

en: See an example of the link
sv_SE: Se ett exempel på länken

en: See who purchased tickets to this event
sv_SE: Se vilka som köpt biljetter till denna evenemang

en: Select a Country:
sv_SE: Välj ett land:

en: Select a State:
sv_SE: Välj landskap:

en: Select a User:
sv_SE: Välj en användare:

en: Select an Image
sv_SE: Välj en bild

en: Select...
sv_SE: Välj...

en: Sell using:
sv_SE: Sälj genom:

en: Send the attendee list by email
sv_SE: Skicka deltagarlistan per e-post

en: Sending...
sv_SE: Skickar...

en: Serbia
sv_SE: Serbien

en: Set as ticket header
sv_SE: Sätt som biljetthuvud

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
sv_SE: Sätt förvald valutasymbol för evenemangspriser. Notera att detta bara påverkar framtida evenemang och att ändringar ej tillämpas retroaktivt.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings saved.
sv_SE: Inställningar sparade.

en: Seychelles
sv_SE: Seychellerna

en: Show Google Map:
sv_SE: Visa Google Map:

en: Show Google Maps Link:
sv_SE: Visa Google Maps länk:

en: Show The Events Calendar link
sv_SE: Visa The Events Calendar länk

en: Show comments
sv_SE: Visa kommentarer

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
sv_SE: Visa evenemang med webbplatsens andra inlägg. När denna kryssruta är ikryssad kommer evenemang fortsätta att visas på den förvalda evenemangssidan.

en: Show widget only if there are upcoming events:
sv_SE: Visa widget endast om det finns kommande evenemang:

en: Show:
sv_SE: Visa:

en: Single event URL slug
sv_SE: Enskilt evenemang URL slug

en: Skeleton Styles
sv_SE: Grundstilar

en: Slovakia (Slovak Republic)
sv_SE: Slovakien

en: Slovenia
sv_SE: Slovenien

en: Sold %d
sv_SE: Sålt %d

en: Sold %d of %d
sv_SE: Sålt %d av %d

en: Solomon Islands
sv_SE: Salomonöarna

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
sv_SE: Tyvärr, The Events Calendar kräver PHP %s eller högre. Kontakta ditt webbhotell om att flytta dig till en nyare version av PHP.

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
sv_SE: Tyvärr, The Events Calendar kräver Wordpress %s eller högre. Uppdatera din Wordpress installation.

en: South Africa
sv_SE: Sydafrika

en: South Georgia, South Sandwich Islands
sv_SE: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Spain
sv_SE: Spanien

en: St. Helena
sv_SE: Sankta Helena

en: St. Pierre And Miquelon
sv_SE: Saint-Pierre och Miquelon

en: Start Date
sv_SE: Startdatum

en: Start Date &amp; Time:
sv_SE: Startdatum &amp; tid:

en: Start Date / Time:
sv_SE: Start datum / tid:

en: Start sale:
sv_SE: Start försäljning:

en: Start:
sv_SE: Börjar:

en: Sticky in Calendar View
sv_SE: Visa överst i Kalendervy

en: Suriname
sv_SE: Surinam

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
sv_SE: Svalbard och Jan Mayen

en: Sweden
sv_SE: Sverige

en: Switzerland
sv_SE: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
sv_SE: Syrien (Arabrepubliken Syrien)

en: Tags:
sv_SE: Taggar:

en: Tajikistan
sv_SE: Tadzjikistan

en: Tanzania, United Republic Of
sv_SE: Tanzania

en: The Events Calendar Settings
sv_SE: The Events Calendar inställningar

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
sv_SE[0]: Inställningen ovan sparades ej. Andra inställningar sparades.
sv_SE[1]: Inställningarna ovan sparades ej. Andra inställningar sparades.

en: The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single event URL is: %s
sv_SE: Ovanstående skall helst vara i plural och detta i singular. <br />URL:en för ett specifikt evenemang är: %s

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
sv_SE: Max bildstorlek i e-posten blir 580px i bredd gånger vilken höjd som helst och sedan skalas för mobiler. Om du vill använda "retina"-stöd, använd en bild med storleken 1160px i bredd.

en: The request was sent insecurely.
sv_SE: Begäran skickades osäkert.

en: The request wasn't sent from this tab.
sv_SE: Begäran skickas inte från den här fliken.

en: The slug used for building the events URL.
sv_SE: Slug:en som används för att bygga evenemangs URL:en.

en: There  were no results found for <strong>"%s"</strong>.
sv_SE: Inga resultat hittades för <strong>"%s"</strong>.

en: There are no fields setup for this tab yet.
sv_SE: Det finns för närvarande inga fält för denna flik.

en: There are no upcoming events at this time.
sv_SE: Det finns för närvarande inga kommande evenemang.

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong> this month. Try searching next month.
sv_SE: Inga resultat hittades för <strong>"%s"</strong> denna månad. Försök med nästa månad.

en: This event has passed.
sv_SE: Evenemanget har varit.

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
sv_SE: Detta evenemang skapades med Community Events. Är du säker på att du vill sälja biljetter för det?

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
sv_SE: Det är här alla globala nätverksinställningarna för Modern Tribes The Events Calendar kan modifieras.

en: Ticket #
sv_SE: Biljett #

en: Ticket Description:
sv_SE: Biljettbeskrivning:

en: Ticket Name:
sv_SE: Biljettnamn:

en: Ticket Sales
sv_SE: Biljettförsäljning

en: Ticket Type
sv_SE: Biljettyp

en: Ticket header image
sv_SE: Biljetthuvud bild

en: Ticket type
sv_SE: Biljettyp

en: Tickets
sv_SE: Biljetter

en: Tickets sold:
sv_SE: Biljetter sålda:

en: Title:
sv_SE: Titel:

en: Today
sv_SE: Idag

en: Tokelau
sv_SE: Tokelauöarna

en: Tribe Event Add-Ons
sv_SE: Tribe Event tillägg

en: Tribe Events Styles
sv_SE: Tribe Events stilar

en: Tunisia
sv_SE: Tunisien

en: Turkey
sv_SE: Turkiet

en: Turks And Caicos Islands
sv_SE: Turks- och Caicosöarna

en: Tutorials
sv_SE: Handledningar

en: Ukraine
sv_SE: Ukraina

en: Undo Check in
sv_SE: Ångra bokning

en: United Arab Emirates
sv_SE: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv_SE: Storbritannien (Förenade kungariket Storbritannien)

en: United States
sv_SE: Förenta Staterna

en: United States Minor Outlying Islands
sv_SE: Förenta staternas avlägset belägna öar

en: Unnamed Organizer
sv_SE: Namnlös arrangör

en: Unnamed Venue
sv_SE: Namnlös plats

en: Upcoming Events
sv_SE: Kommande evenemang

en: Update Event Category
sv_SE: Uppdatera evenemangskategori

en: Upgrade from The Events Calendar
sv_SE: Uppgradera från The Events Calendar

en: Upload image for the ticket header
sv_SE: Ladda upp bild för biljetthuvudet

en: Use Javascript to control page load
sv_SE: Avnänd javascript för att kontrollera sidladdning

en: Use New Organizer
sv_SE: Ny arrangör

en: Use New Venue
sv_SE: Ny plats

en: Use Saved Organizer:
sv_SE: Använd sparad arrangör

en: Use Saved Venue:
sv_SE: Använd sparad plats:

en: Venue
sv_SE: Plats

en: Venue Information
sv_SE: Platsinformation

en: Venue Name:
sv_SE: Plats:

en: Venue draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview venue</a>
sv_SE: Platsutkast uppdaterat. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska plats</a>

en: Venue published. <a href="%s">View venue</a>
sv_SE: Plats publicerad. <a href="%s">Visa plats</a>

en: Venue restored to revision from %s
sv_SE: Plats återställd till revision från %s

en: Venue saved.
sv_SE: Plats sparad.

en: Venue scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview venue</a>
sv_SE: Plats schemalagt för: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Förhandsgranska plats</a>

en: Venue submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview venue</a>
sv_SE: Plats tillagd. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska plats</a>

en: Venue updated.
sv_SE: Plats uppdaterad.

en: Venue updated. <a href="%s">View venue</a>
sv_SE: Plats uppdaterad. <a href="%s">Visa plats</a>

en: Venue:
sv_SE: Plats:

en: Venues
sv_SE: Platser

en: Viet Nam
sv_SE: Vietnam (Socialistiska republiken Vietnam)

en: View
sv_SE: Visa

en: View &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Visa &#8220;%s&#8221;

en: View All Add-Ons
sv_SE: Visa alla tillägg

en: View All Events
sv_SE: Visa alla evenemang

en: View As
sv_SE: Visa som

en: View Calendar
sv_SE: Visa kalender

en: View Event
sv_SE: Visa evenemang

en: View Organizer
sv_SE: Visa arrangör

en: View Venue
sv_SE: Visa plats

en: Virgin Islands (British)
sv_SE: Brittiska Jungfruöarna

en: Virgin Islands (U.S.)
sv_SE: Amerikanska Jungfruöarna

en: Wallis And Futuna Islands
sv_SE: Wallis- och Futunaöarna

en: Want to modify the display of this widget? Try a %stemplate override%s.
sv_SE: Vill du modifiera visningen av denna widget? Försök med en %smallåsidosättning%s.

en: We hope our plugin is helping you out.
sv_SE: Vi hoppas vårt tillägg är dig till hjälp.

en: Website:
sv_SE: Webbplats:

en: Welcome to The Events Calendar! Your events calendar can be found at %s. To change the events slug, visit %sEvents -> Settings%s.
sv_SE: Välkommen till The Events Calendar! Din evenemangskalender hittar du på %s. För att ändra dess slug, besök %sEvenemang-> Inställningar%s.

en: Western Sahara
sv_SE: Västsahara

en: When will ticket sales occur? If you don't set a start/end date for sales, tickets will be available from now until the event ends.
sv_SE: När sker biljettförsäljningen? Om du inte sätter ett start/slutdatum för försäljningen kommer biljetter att finnas tillgängliga fr o m nu tills evenemangets slut.

en: Where's my calendar?
sv_SE: Var är min kalender?

en: WordPress
sv_SE: Wordpress

en: Wordpress.org Plugin Page
sv_SE: Wordpress.org tilläggssida

en: Would you like to change only this instance of the event, or all future events in this series?
sv_SE: Vill du ändra endast denna instans av evenemanget eller alla framtida evenemang i serien?

en: Would you like to delete only this instance of the event, or all future events in this series?
sv_SE: Vill du radera endast denna instans av evenemanget eller alla framtida evenemang i serien?

en: YYYY-MM-DD
sv_SE: ÅÅÅÅ-MM-DD

en: Yemen
sv_SE: Jemen

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You <strong>cannot</strong> use the same slug as above. The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single Event URL is like: %s
sv_SE: Du kan <strong>inte</strong> använda samma slug som ovan. Det ovan bör idealt vara i plural, och detta i singular.<br />URL:en för ett enstaka evenemang är: %s

en: You are up to date!
sv_SE: Du är uppdaterad!

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
sv_SE: Du kan använda visningsval för att välja vilka kolumner du vill visa. Valen gäller tabellen nedan, i e-post, för utskrifter och för CSV-export.

en: You cannot edit the slug for your events page as you do not have pretty permalinks enabled. The current URL for your events page is <a href="%s">%s</a>. In order to edit the slug here, <a href="%soptions-permalink.php">enable pretty permalinks</a>.
sv_SE: Du kan inte redigera slug:en för din evenemangssida eftersom du inte har pretty permalänkar aktiverade. Nuvarande URL för din evenemangsida är <a href="%s">%s</a>. För att redigera slug:en, <a href="%soptions-permalink.php">aktivera pretty permalänkar</a>.

en: You don't have permission to do that.
sv_SE: Du har inte behörighet att göra det.

en: You have changed the recurrence rules of this event.  Saving the event will update all future events.  If you did not mean to change all events, then please refresh the page.
sv_SE: Du har ändrat repetitionsreglerna för detta evenemang. Att spara evenemanget kommer att uppdatera alla framtida evenemang. Om du ändå inte vill ändra alla evenemang kan du uppdatera sidan.

en: You might find duplicate venues and organizers when updating The Events Calendar from a pre-3.0 version. Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
sv_SE: Det kan finnas dubletter av platser och arrangörer när du uppdaterar till The Events Calendar från en pre-3.0 version. Klicka på denna knapp för att automatiskt slå ihop identiska platser och arrangörer.

en: You must select at least one view.
sv_SE: Du måste välja minst en vy.

en: You need to select a user or type a valid email address
sv_SE: Du måste välja en användare eller ange en giltig e-postadress

en: You need to upgrade!
sv_SE: Du behöver uppdatera!

en: You successfully migrated (%d) entries.
sv_SE: Du migrerade framgångsrikt (%d) poster.

en: You've requested a non-existent tab.
sv_SE: Du har begärt en icke-existerande flik.

en: Your current Events URL is %s
sv_SE: Din nuvarande evenemangs-URL är %s

en: Your current events URL is: %s
sv_SE: Detta evenemangs URL är %s

en: Your form had the following errors:
sv_SE: Ditt formulär hade följande fel:

en: Your ticket has been deleted.
sv_SE: Din biljett har raderats.

en: Your ticket has been saved.
sv_SE: Din biljett har sparats.

en: Your tickets
sv_SE: Dina biljetter

en: Your version of The Events Calendar is not up-to-date with one of your The Events Calendar add-ons. Please %supdate now.%s
sv_SE: Din version av The Events Calendar är inte uppdaterat till samma version som ett av dina The Events Calendar tillägg. %sUppdatera nu.%s

en: attendees
sv_SE: deltagare

en: category
sv_SE: kategori

en: listed under %s. Check out past events for this category or view the full calendar.
sv_SE: listad under %s. Kolla tidigare evenemang för denna kategori eller visa hela kalendern.

en: listed under %s. Check out upcoming events for this category or view the full calendar.
sv_SE: listad under %s. Kolla kommande evenemang för denna kategori eller visa hela kalendern.

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
sv_SE: med funktionsnamnet:

[ctx: not available]
en: n/a
sv_SE: ej tillgänglig

en: or
sv_SE: eller

en: tag
sv_SE: tagg

en: venue
sv_SE: plats
